Jaro ve znamení dalších projektů

S jarem přišel do naší školy dlouhodobý projekt Abeceda peněz od České spořitelny. Při úvodní přednášce ve škole byli žáci tříd VI.B a VII.A vyzváni k založení své "firmy", která bude vyrábět a připravovat prodej výsledných produktů na závěrečný jarmark. Přijali jsme také pozvání na návštěvu pobočky České spořitelny v OC Luna na Borech. Tam žáci zjistili, jak ČS prakticky funguje. Počítali mince i bankovky, odhadovali hodnotu peněz uzavřených v zapečetěném sáčku, vyzkoušeli si práci s bankomatem - zjišťovali zůstatek na účtu, naučili se změnit PIN či vybrat hotovost. Touto akcí se naše škola zapojila do Global Money Week 2019 (Světového týdne vzdělávání o penězích a finanční gramotnosti), jehož cílem je napříč generacemi kultivovat povědomí o penězích, jejich získávání a efektivním hospodaření s nimi. Na závěrečné konferenci GMW  jsme 10.4.20149 převzali bronzový certifikát Finančně gramotné školy od společnosti YOURCHANCE o.p.s.. V současné chvíli v obou třídách vrcholí přípravy na závěrečný jarmark, který se uskuteční v úterý 14.5.2019 od 10:00 do 14:00 hod. v prostorách vestibulu OC Luna.

Již pátým rokem jsme se vydali na virtuální výlet v rámci projektu "Dnes jím jako" neziskové organizace SADBA. Po Kongu, Zambii, Mexiku a Indii padl letos los na Angolu. Žáci šesti tříd naší školy se seznámili s životem svých vrstevníků v této rozvojové zemi. Měli možnost uvařit si a ochutnat typické angolské pokrmy - angolské rizoto z fazolí a krup, kuřecí "guláš" caldeirada či smažené banány. Stejně jako v minulých letech jsme si celý den užili a naučili se spoustu nových věcí. Žáci I. a III.tř. si dokonce vyrobili angolskou látku zvanou pana. Následně si zatančili v rytmu Zungeiry a pustili se do volby Miss/Boy Angola. Také si vyrobili papírové angolské panenky oblečené do vlastních návrhů triček! Fotografie najdete v galerii: VI.A,B, spA, I., II., III.tř. - Dnes jím jako Angolan.

Do třetice již tradiční projekt Ponožkový pestrouš! I v tomto školním roce žáci spolu se svými vyučujícími šili psa Pestrouše z ponožek. Výslednou psí smečku čítající tentokrát 21 kusů budeme posílat do společnosti Pestrá, o.p.s., která psy prodává a 100 % výtěžku z prodeje putuje na psí asistenty pro lidi se zdravotním postižením. Od roku 2014 z prodeje Pestroušů získali téměř půl milionu korun. Do projektu se již zapojilo více než 70 základních škol ze všech krajů České republiky i na Slovensku a více než 3 tisíce dětí a dobrovoníků. Naše škola je již čtvrtým rokem jednou z nich! Všem zapojeným "švadlenkám" děkujeme! Psy Pestrouše, které šili žáci tříd VI.B a VII.A si můžete prohlédnout a případně zakoupit na právě připravovaném jarmarku k projektu Abeceda peněz.

A na závěr ještě projekt Mléko do škol, v jehož rámci byla pro všechny třídy připravena ochutnávka mléčných výrobků. Žáci měli možnost ochutnat dodaná mléka či různé druhy sýrů.