Projekt Záložka do knihy spojuje školy – Můj literární příběh čeká na Tvé přečtení

Slovenský Národný inštitút vzdelávania a mládeže a Knihovna Jiřího Mahena v Brně vyhlásily k Mezinárodnímu měsíci školních knihoven v roce 2022 již 13. ročník česko–slovenského projektu pro základní školy a osmiletá gymnázia s názvem Záložka do knihy spojuje školy: Můj literární příběh čeká na Tvé přečtení. Do projektu se přihlásilo 1 040 škol s celkovým počtem 119 937 žáků (z toho z ČR 380 škol s celkovým počtem 36 149 žáků). 

Zapojení 60 žáků naší školy z III., IV., VI., VII., VIII. a IX. třídy do tohoto projektu bylo zajímavou příležitostí a možností, jak u dětí v současné přetechnizované době podpořit a prohloubit čtenářskou gramotnost.

Významný přesah představovala výroba záložky jako dárku a doporučení oblíbené knihy novým kamarádům ze Slovenska.  Jako partnerská škola nám byla přiřazena Spojená škola internátna v Ždani (jihovýchodně od Košic).

Děti na tento nápad nadšeně přistoupily, znovu se při čtení vrátily ke svým nejmilejším knižním hrdinům, s radostí navrhly a vyrobily záložky a zároveň projevily zájem o to, dozvědět se více o Slovenské republice nebo posílání klasických dopisů. Povídali jsme si o historii naší země a dokonce jsme si poslechli kousek pohádky ve slovenštině. Žáci čtvrté třídy vymysleli příběh o Veselých kaštanech, šesťáci se inspirovali Machem a Šebestovou. Někteří žáci dali přednost samostatně vypravovaným příběhům, které skutečně prožili a tento svůj zážitek pak doplnili vhodným obrázkem. Další si přečetli několik článků o svém rodném městě a na záložku napsali několik vět o Plzni a o své škole. Žáci z další třídy využili jako námět pro své záložky plzeňské a pražské pověsti.

V závěru projektu žáci vybrali ta nejpodařenější díla, která jsme spolu s průvodními dopisy některých tříd zaslali partnerské škole. Všechny práce bavila a těšili se na to, že si jejich záložky přečtou děti z jiné země.

Minulý týden do naší školy dorazila očekávaná zásilka ze Slovenska. Závěrečné shrnutí celého projektu jsme tak okořenili vybíráním ze záložek, které pro nás připravili žáci ze školy vzdálené téměř 900 kilometrů. Děkujeme také za přiložený dopis, informace o vašem kraji, omalovánky a knížku příběhů! Simultánní překlad byl pro nás skutečnou výzvou.

   

Další fotografie najdete ZDE.